Mezoterapia igłowa - przed, w czasie i po zabiegu

Mezoterapia igłowaLudzki organizm od tysięcy lat nie przestaje nas zadziwiać - a w przypadku adeptów medycyny czy kosmetologii - również inspirować.

Skóra na przykład ma naturalną zdolność do regeneracji. Aby jednak taka odbudowa mogła mieć miejsce konieczny jest impuls - na przykład w postaci urazu.

Choć medycynę estetyczną uważa się powszechnie za dziedzinę, której zabiegi nie są inwazyjne i bolesne, nie wymagają też skomplikowanych przygotowań, to jednak jej skuteczność jest niepodważalna.

Postępowanie - przed i po zabiegu

Mezoterapia igłowa to technika medycyny estetycznej, która ten właśnie mechanizm wykorzystuje. Komórki naskórka i skóry właściwej są stymulowane w wyniku działania aktywnych preparatów. W zabiegu mezoterapii igłowej aplikuje się je w skórę poprzez iniekcje. Zabieg mezoterapii igłowej nie wymaga od pacjentki szczególnych przygotowań. Na dwa tygodnie przed procedurą warto odstawić aspirynę, natomiast na tydzień przed wyznaczonym terminem - można rozpocząć aplikowanie preparatów z witaminą K. Wszystko to ma na celu uszczelnienie naczyń krwionośnych oraz usprawnienie krzepliwości krwi. Wstrzykiwanie - mimo, iż nieinwazyjne, może bowiem powodować drobne krwawienia. Istotna jest również procedura pozabiegowa - należy unikać przez co najmniej kilka dni kremów, korzystania z sauny, solarium, masażu. Prócz tego zalecane jest zaprzestanie spożywania alkoholu.

Przebieg mezoterapii - bezbolesne igły?

A jak przebiega sam zabieg? Dobrany do indywidualnych potrzeb pacjenta preparat jest podawany strzykawką podskórnie. Igła jest niezwykle cienka, a iniekcje wykonywane są bardzo gęsto (co 0,5 - 1,5 cm). Cały proces trwa około 30 - 40 minut. Bezpośrednio po zabiegu widoczne są mikroskopijne ślady, jednak nie pozostają one na skórze długo. Czasami mogą wystąpić także małe krwiaki czy sińce. Nakłucia są jednak bezbolesne, a w razie obaw można poprosić o znieczulenie kremem Emla.

Ile za koktajl?

Koszty zabiegu zależą w dużej mierze od stosowanych preparatów. Najczęściej takie "koktajle" składają się z kilku aktywnych substancji, dobranych w zależności od oczekiwanych efektów (mogą to być L - karnityna, krzemionka organiczna, kofeina, wyciąg z karczocha, witaminy, kwas hialuronowy, mineralne preparaty itp.). Jednorazowy zabieg może osiągać nawet cenę 800 złotych, przy czym cała seria obejmuje co najmniej 4 - 10 zabiegów powtarzanych regularnie. Wydatek należy więc do znacznych.

Zastosowanie kosmetyczne i nie tylko…

Mezoterapia może mieć zastosowanie zarówno typowo kosmetyczne, jak również lecznicze. W zakresie działania kosmetycznego służy ona m.in. do spłycania zmarszczek (m.in. poprzez pobudzanie skóry do produkcji kolagenu, elastyny), redukowania cellulitu, rozstępów, tkanki tłuszczowej. Lecznicze działanie mezoterapii igłowej wiąże się przede wszystkim z terapią łysienia - zarówno plackowatego jak i androgenowego. W wyniku mezoterapii można również znacząco poprawić kondycję słabych włosów ze skłonnością do wypadania.

Mezo-wady

Mezoterapia igłowa ma niestety także wady. Jest stosunkowo droga, zabieg może powodować pewien dyskomfort, poza tym - występuje do niej więcej przeciwwskazań niż w przypadku mezoterapii bezigłowej. Nagrodą za trud jest jednak wysoka skuteczność zabiegów - rzecz jasna przy ich optymalnej liczbie. Przeciwwskazania do wykonania mezoterapii igłowej to m.in. wszelkie alergie skórne, stany zapalne, opryszczka, delikatna cera naczyniowa, skłonności do zwłóknień, cukrzyca, choroba nowotworowa, stosowanie leków przeciwkrzepliwych a także ciąża i okres laktacji.

Ocena: 5.0

Komentarze