Medycyna estetyczna - skuteczna recepta na zmarszczki

Redukcja zmarszczekW sklepach można znaleźć szeroką paletę kosmetyków na zmarszczki. Gdy jednak liczy się skuteczność, warto udać się do gabinetu medycyny estetycznej.

Nawet najdroższe kosmetyki nie są w stanie całkowicie wymazać z twarzy zmarszczek. Jeśli są one zauważalne na skórze i ich właścicielka czy właściciel chcą zmniejszyć ich widoczność, warto skorzystać z profesjonalnych zabiegów oferowanych przez medycynę estetyczną.

Zmarszczki można usunąć!

Przyjęło się uważać, że nie ma skutecznych sposobów na zmarszczki. Gdy proces starzenia już nastąpi, trzeba się z nim pogodzić. Oczywiście, odpowiednio dobrane kosmetyki i tryb życia są w stanie sprawić, że skóra będzie dłużej wyglądała młodo, ale nie są one całkowicie zatrzymać procesów starzeniowych.

Tak było przez długi czas, aż do momentu, gdy pojawiły się zabiegi chirurgii plastycznej. Jednym z najbardziej popularnych stał się lifting, czyli zabieg chirurgiczny polegający na specjalnym naciągnięciu mało jędrnej skóry twarzy i tym samym na pozbyciu się zmarszczek. Lifting niósł jednak ze sobą ryzyko, a efekt nie zawsze jest w pełni naturalny.

Lukę pomiędzy kosmetykami przeciwzmarszczkowym oraz zabiegami chirurgicznymi wypełniła medycyna estetyczna. Jest to dział medycyny, który skupia się na zabiegach mających na celu poprawę wyglądu, a tym samym samopoczucia pacjenta.

Zalety zabiegów medycyny estetycznej:

  • bardzo skuteczne
  • krótkie - trwają od kilkunastu minut do godziny
  • przystępne cenowo
  • mało inwazyjne
  • niskie ryzyko skutków ubocznych
  • nie wymagają rekonwalescencji

Najbardziej rozwiniętą gałęzią medycyny estetycznej jest ta powiązana z anti-aging, która obejmuje szereg procedur przeciwstarzeniowych, a także likwidujących skutki starzenia się skóry.

W ramach medycyny estetycznej najczęściej prowadzi się zabiegi skupione na redukcji widocznych już zmarszczek - odpowiednio dobrane specyfiki i sama procedura zabiegu pozwalają wówczas na praktycznie całkowite pozbycie się tych niedoskonałości.

Najczęściej wykonuje się zabiegi na zmarszczki takie jak:

  • redukcja zmarszczek z użyciem botoksu
  • wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym

Na czym dokładnie polegają tego rodzaju zabiegi i kiedy warto się na nie zdecydować?

Botox - najlepszy na zmarszczki mimiczne

Botox to nazwa toksyny botulinowej typu A, czyli neurotoksyny, która określana jest także mianem jadu kiełbasianego. W większych dawkach jest trująca, ale w niewielkich od lat stosowana jest w zabiegach medycznych, w tym także medycyny estetycznej.

Toksyna botulinowa powoduje zablokowanie połączeń nerwowych. W przypadku zmarszczek najlepiej sprawdza się więc przy zmarszczkach mimicznych, które są efektem nadmiernego ruchu mięśni twarzy, głównie w rejonie czoła oraz oczu.

Odpowiednią ilość preparatu wstrzykuje się w sterylnych warunkach bezpośrednio w zmarszczkę, co prowadzi wówczas do zablokowania przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. W rezultacie zmarszczka już po paru dniach zanika.

Czas działania toksyny botulinowej to zwykle od 3 do 6 miesięcy. Po tym czasie preparat przestaje działać i zmarszczka znów zaczyna być widoczna. Aby zachować gładkość skóry, zabieg może być wykonany powtórnie.

Kwas hialuronowy - naturalny eliksir młodości

Drugim typem preparatu stosowanego na zmarszczki w medycynie estetycznej jest kwas hialuronowy. Ma on na celu wypełnienie zmarszczki od wewnątrz, poprawia także elastyczność i jędrność skóry i zwiększa jej poziom nawilżenia.

Kwas hialuronowy jest naturalnym związkiem występującym w skórze, który ma na celu wiązanie cząsteczek wody i stanowi jej wewnętrzne rusztowanie. Z wiekiem ilość kwasi hialuronowego w skórze zanika, co prowadzi do utraty jej jędrności i zmniejszenia nawilżenia. Uzupełnienie kwasu hialuronowego dzięki zastrzykom pozwala na poprawę jej kondycji.

Wstrzyknięcie kwasu hialuronowego najlepiej sprawdza się w przypadku zmarszczek o pochodzeniu innym niż mimiczne. Efekt widoczny jest niemalże od razu i utrzymuje się przez około 6-9 miesięcy w zależności od indywidualnych predyspozycji. Potem zabieg można powtórzyć.

Artykuł powstał we współpracy z Akademią Medycyny Estetycznej dr Szczepańska z Rzeszowa.

Ocena: 5.0

Komentarze