Meble loftowe - surowość w stylu industrialnym

Meble loftoweStyl zwany industrialnym swoimi początkami sięga do lat 60. ubiegłego wieku. Przywędrował do nas z Ameryki Północnej, a dokładniej ze Stanów Zjednoczonych. Zaczął kreować się w czasach kiedy pomieszczenia fabryczne zaczęto zaadaptowywać na mieszkania. Początkowo takie wnętrza wykorzystywali głównie artyści, jednak z biegiem lat mieszkania loftowe przyjmowały się coraz bardziej, aż w końcu stały się wyznacznikiem stylu i luksusu.

Styl industrialny

Jak sama nazwa wskazuje - industrialny - czyli fabryczny, przemysłowy. Taki styl cechuje się surowością i minimalizmem. Materiałami, które najczęściej wykorzystuje się we wnętrzach loftowych to beton, cegła, metal, drewno, szkło i kamień. Prostota tych materiałów potrafi zmienić mieszkanie w prawdziwie surowy, ale klimatyczny i oryginalny magazyn fabryczny.

Ważnym elementem w tym stylu są również kolory - głównie szarości, beże, brązy, jak i biel z czernią. Mają to być głównie barwy stonowane i jednolite, nieprzytłaczające i niewyróżniające się. Czasami ta stonowana masa zostaje przełamana nutą błękitu, który doskonale pasują swoim zimnym odcieniem do takiego wystroju.

Meble loftowe - prostota i funkcjonalność

Loftowe meble to czysta esencja stylu industrialnego. Głównie są to proste, metalowe konstrukcje podtrzymujące drewniane blaty i półki. Na tym polega ich oryginalność i nowoczesność.

Ciekawym połączeniem w stylu industrialnym jest łączenie mebli loftowych, które pozornie nie pasują do siebie, poprzez swoją fakturę lub wygląd. Jest to jednak zabieg specjalnie przenoszony do mieszkań aby nadać mu jeszcze bardziej fabrycznego klimatu. Bo w końcu w fabrykach zazwyczaj jest “zbieranina” mebli. Takie meble bardzo często można znaleźć u lokalnych producentów, którzy wykonują je ręcznie dzięki czemu żaden mebel nie powtórzy się.

Meble loftowe

Meble loftowe możesz również spróbować zrobić sam. Im bardziej oryginalne i surowe będą w wyglądzie tym lepiej. Jednak musisz pamiętać o tym, aby deski najpierw dobrze wyszlifować. Inaczej może się to nieciekawie skończyć.

Otoczenie mebli loftowych

Zazwyczaj meble ustawiamy tuż przy ścianach. Jak więc powinny one wyglądać? Oczywiście surowo. Dobrze gdyby udało się przykleić do nich imitację cegieł, najlepiej czerwonych. Można je specjalnie przybrudzić aby wyglądały na zużyte i stare.

W styl industrialny bardzo dobrze wpasowują się również przeróżne kable i instalacje na wierzchu, oraz żarówki zwisające na kablu prosto z sufitu. Jeśli jednak nie chcemy bawić się z kablami możemy wybrać metalowe żyrandole bądź lampy.

Pierwsze mieszkania loftowe powstawały w budynkach poprzemysłowych, jednak współcześnie ciężko jest znaleźć podobne miejsca. Choć nie zmienimy naszego mieszkania w prawdziwy loft, możemy mu nadać jego klimat za pomocą mebli w stylu industrialnym, oraz odpowiednio dobranych dodatków. Wystarczy pamiętać o głównych założeniach stylu, takich jak surowość i minimalizm, a nasze wnętrza zmienią się w klimatyczne i luksusowe pomieszczenia.

Artykuł został napisany z pomocą redakcji portalu https://dladomu.com.pl.