Łuszczyca paznokci - objawy, leczenie, profilaktyka

Łuszczyca paznokciŁuszczyca paznokci jest chorobą nieuleczalną często myloną z grzybicą paznokci, występuje najczęściej u osób borykających się z łuszczycą skórną, Choć objawy łuszczycy paznokci wyglądają bardzo nieestetycznie to nie jest to choroba zakaźna, którą można się zarazić.

Łuszczyca paznokci jest w zdecydowanej większości uwarunkowana genetycznie, jej przebieg jest przewlekły, a jej pojawienie się jak wykazują badania ma związek ze złym funkcjonowaniem układu odpornościowego.

Jak rozpoznać łuszczycę paznokci?

Jako pierwszy i główny objaw łuszczycy paznokci uważa się szybki rozrost naskórka, który przeobraża się w czerwone i złuszczające się blaszki. Pozostałe zmiany są w głównej mierze uzależnione od stopnia zaawansowania choroby, jednak do najbardziej charakterystycznych świadczących o tej chorobie należą:

 • matowa płytka, która w znacznym stopniu odbiega wyglądem od normalnego zdrowego paznokcia, którego płytka powinna delikatnie połyskiwać;
 • kruche i łamliwe paznokcie, które łamią się przy codziennych czynnościach, nie powodujących zniszczenia paznokci u zdrowych osób;
 • rozdwajanie się paznokci,
 • wgłębienia na paznokciu nazywane symptomem naparstka;
 • zgrubienia na powierzchni płytki paznokcia;
 • pomarszczona płytka paznokcia;
 • występowanie bruzd na paznokciu;
 • oddzielanie się paznokci od łożyska (zdrowy paznokieć ściśle przylega do palca i jest nieruchomy);
 • żółte i brązowe plamy widoczne pod płytką paznokcia zwane fachowo olejowymi;
 • w bardzo zaawansowanym stadium łuszczycy możliwe jest zejście paznokcia w dół.

Łuszczyca paznokci występuje najczęściej na dłoniach i dotyczy więcej niż jednego paznokcia, leczenie jej polega na łagodzeniu objawów choroby, która jest uważana za nieuleczalną, a jednocześnie niegroźną dla zdrowia, jednak bardzo uciążliwą dla chorych.

Profilaktyka

W tym wypadku niezwykle ważna jest odpowiednia higiena dłoni i stóp, należy dbać by zawsze były suche, ponieważ wilgotne środowisko jest idealne dla rozwoju grzybów i bakterii. Jeśli pojawią się pierwsze objawy łuszczycy wszelkie prace należy wykonywać w rękawicach gumowych by nie moczyć rąk, nie należy wówczas piłować paznokci, lecz obcinać w sposób wskazany przez lekarza, w przypadku odklejenia paznokcia od łożyska zalecana jest rekonstrukcja paznokcia chroniąca łożysko przed zakażeniami bakteryjnymi i grzybiczymi.

Łuszczyca paznokci jest uważana za chorobę nieuleczalną, z tendencją do częstych nawrotów, których częstotliwość i przebieg w znacznym stopniu są uzależnione od trybu życia chorych. Dlatego też lekarze przypominają jak ważna jest profilaktyka, w tym także odpowiednia dieta.

Dieta dla osób chorych na łuszczycę paznokci:

Po pierwsze należy unikać tłuszczy zwierzęcych, mięsa, a nawet tłustego nabiału, wskazane za to są świeże owoce, gotowane warzywa.
Do listy zakazów należy również dołączyć alkohol i nikotynę negatywnie wpływające na organizm i opóźniające proces leczenia.

Leczenie łuszczycy paznokci

Leczenie łuszczycy paznokci opiera się głównie na stosowaniu maści, w skład których wchodzą środki fototoksyczne, pochodne witaminy A. Nie bez znaczenia jest prawidłowa dieta, od której w znacznym stopniu zależy powodzenie kuracji i osłabienie uciążliwych objawów.
Do najczęściej stosowanych metod leczenia objawów łuszczycy paznokcia należą:

 • stosowanie odpowiedniej diety (która jest polecana zarówno w profilaktyce jak i podczas leczenia);
 • stosowanie maści zawierających: kwas salicylowy, kwas borny, cygnolinę, witaminę D3 i jej pochodne, pochodnie witamy A, mocznik;
 • natłuszczanie paznokci balsamami lub oliwką z lanoliną wytwarzanych na bazie parafiny;
 • bardzo skuteczne są również maści na bazie kortykosteroidów, tych jednak nie można stosować długotrwale i zawsze należy trzymać się do zaleceń lekarza dermatologa.

Jak żyć z łuszczycą paznokci

W związku z nieuleczalnością łuszczycy warto pamiętać o działaniach profilaktycznych, które przy dłuższym stosowaniu mogą się wydawać meczące lecz chronią przed uciążliwymi i częstymi nawrotami objawów łuszczycy. A stosowane przez kilka lat w połączeniu z dobrą organizacją chorego mogą stanowić jeden z elementów codziennego życia, który po pewnym czasie będzie dla chorego naturalnym zachowaniem chroniącym go przed nawrotem choroby.

Ocena: 4.9

Komentarze