Jak pozbyć się białych plam na zębach?

Białe plamki na zębachDenerwują cię białe przebarwienia na zębach? Nie wiesz jaka jest tego przyczyna? Zastanawiasz się jak się tego pozbyć? Poniżej znajdziesz kilka istotnych informacji oraz wskazówek dotyczących tego tematu.

Przebarwienia na zębach to bardzo częsty problem. Białe plamki na zębach mogą mieć różne przyczyny i warto dowiedzieć się dlaczego pojawiły się właśnie u nas. Nie należy ignorować występowania zmian w naszej jamie ustnej. Tego rodzaju przebarwienia mogą występować zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Mogą pojawiać się na pojedynczych zębach lub na kilku jednocześnie. Warto jak najszybciej udać się do stomatologa, by stwierdził skąd wzięły się przebarwienia i w jaki sposób można się ich pozbyć.

Białe plamki na zębach mogą być mniej lub bardziej intensywne. Wpływają na wygląd naszego uzębienia, a dla niektórych może to stanowić duży problem. Należy udać się do specjalisty, by zalecił odpowiednie badanie oraz leczenie. Przebarwienia mogą być objawem różnego rodzaju schorzeń czy chorób, dlatego nie należy ignorować tego problemu. Obecnie istnieją zabiegi, które pozwalają szybko i bezboleśnie pozbyć się przebarwień.

Przyczyny białych przebarwień

Białe plamki na zębach mogą pojawiać się z różnych przyczyn. Jedną z nich może być fluoroza, czyli za duża ilość fluoru na zębach. Najczęściej z takim problemem możemy spotkać się wśród dzieci. W tym przypadku przebarwienia pojawiają się jeszcze przed wyrznięciem się zębów stałych i nie są niebezpieczne, a jedynie wyglądają nieestetycznie. Lepiej jednak zapobiegać ich powstawaniu.

Inną, częstą przyczyną pojawiania się białych przebarwień na zębach jest niedobór wapnia. Pierwiastek ten jest niezwykle istotny, by szkliwo na zębach prawidłowo się rozwijało i było odpowiednio mocne. Zaniedbanie tego może prowadzić do poważnych problemów z próchnicą, a co z kolei może prowadzić do poważniejszych powikłań. Do przebarwień tego typu może dochodzić podczas noszenia aparatu ortodontycznego.

Częstą przyczyną jest hipoplazja szkliwa, do której dochodzi m.in. z powodu niedoboru odpowiednich składników odżywczych oraz błędów dietetycznych. Brak odpowiednich witamin oraz minerałów może prowadzić do znacznego osłabienia szkliwa, występowanie próchnicy oraz kruszenia zębów. W tym przypadku należy zadbać o dostosowanie odpowiedniej diety, która poprawi stan naszego zdrowia.

Jak się pozbyć białych plam?

Przede wszystkim konieczna jest wizyta u stomatologa, który stwierdzi jaka jest główna przyczyna występowania tego rodzaju problemów i jak należy się ich pozbyć. W gabinecie można poddać się specjalnemu zabiegowi, który usunie białe plamki z wierzchniej warstwy szkliwa. Zabieg ten to mikroabrazja. Można spróbować również wybielania zębów - to również może zneutralizować występowanie niewielkich przebarwień.

Niekiedy bardzo ważne będzie zastosowanie odpowiedniej diety i przyjmowanie suplementów, które będą w stanie poprawić wygląd naszego uzębienia. Bardzo istotna jest również odpowiednia higiena jamy ustnej. Należy zadbać o regularne nitkowanie zębów oraz stosowanie specjalnych płukanek.

Artykuł został przygotowany we współpracy z Centrum Medycznym sowiawola.pl specjalizującym się w stomatologii.

Komentarze