Jak poprawić wzrok po 40? Już wszystko wiemy!

Korekcja wady wzrokuPo czterdziestym roku życia pojawia się powszechna dolegliwość, nazywana starczowzrocznością. Prezbiopia sprawia, że przedmioty znajdujące się w bliskiej odległości są niewyraźne. Czym jest prezbiopia i jak sobie z nią radzić?

Czym jest prezbiopia?

Z wiekiem soczewka oka traci elastyczność, podobnie jak mięśnie odpowiadające za zmianę jej kształtu. W wyniku tego zdolność oka do dostosowania się do wyraźnego widzenia na różne odległości staje się ograniczona. Aby móc przeczytać książkę, konieczne jest odsunięcie jej od oczu – z bliska tekst jest zamazany i nieczytelny. Ponadto oczy szybko się męczą i mogą wystąpić bóle głowy. Trudności z wyraźnym widzeniem pojawiają się u osób w wieku około 40-45 lat. Jest to zjawisko powszechne, związane ze starzeniem się organizmu. Ponieważ akomodacja oka jest słabsza, utrudnione staje się również widzenie po zmroku. Pogarszający się wzrok utrudnia normalne funkcjonowanie. Jednym z pierwszych objawów są problemy z czytaniem gazety czy menu w restauracji. Nawet odczytanie wiadomości w telefonie komórkowym stanowi problem. Szczegóły na fotografiach stają się zamazane i niewidoczne. Dopiero po odsunięciu przedmiotu na odległość wyciągniętych rąk możliwe jest zobaczenie detali.

Jak radzić sobie z prezbiopią?

Ponieważ starczowzroczność nie jest chorobą, nie da się jej wyleczyć. To naturalny stan, zachodzący z wiekiem w każdym organizmie. Nawet zdrowy tryb życia nie uchroni przed jej pojawieniem się. Dolegliwość rozwija się stopniowo i nie ma możliwości, by ją zatrzymać lub zlikwidować. Utrudnia codzienne życie, pracę przy komputerze, czytanie, pisanie, szycie, a nawet majsterkowanie. Prezbiopia jest uciążliwa i rodzi wiele frustracji. Jednak istnieje sposób na skorygowanie problemu, gdy ten się już pojawi. Większość osób, które dotknęła starczowzroczność, sięga po okulary do czytania. Jest to rozwiązanie pomocne, jednak niepraktyczne. Okulary tego rodzaju zakłada się wyłącznie do patrzenia z bliska, nie nosi się ich na stałe, trzeba je więc mieć zawsze w pogotowiu. Dostępne są także okulary dwuogniskowe, w których widzenie dali i bliży jest wyraźne. Ten rodzaj okularów ma wyraźną linię zmiany korekcji widzenia. Niestety, przedmioty w odległościach pośrednich stają się wówczas niewyraźne. Wadą tego rodzaju okularów jest także ich wygląd, podkreślający wiek użytkownika. Rozwiązaniem problemów z prezbiopią są okulary progresywne.

Okulary progresywne - dlaczego warto?

Szkła progresywne powstały dzięki zastosowaniu najnowszych technologii. Pozwalają widzieć ostro na każdą odległość. Przejście pomiędzy dalą, a bliżą jest płynne i niewidoczne dla osób postronnych. To okulary wieloogniskowe, do których oko szybko się adaptuje. Wystarczy jedna para okularów, by zapewnić sobie dobre widzenie na każdą odległość w sposób fizjologiczny. Konstrukcja szkieł progresywnych umożliwia korekcję zróżnicowanych wad wzroku. Mogą z nich korzystać osoby mające także inne wady wzroku. Więcej informacji na temat okularów progresywnych znaleźć można na stronie: https://czasnawzrok.pl/szkla-progresywne.

Prezbiopia to dolegliwość czekająca każdego z nas. Nie musi jednak utrudniać nam życia. Dzięki okularom progresywnym możemy zachować komfort widzenia bez konieczności rezygnacji z naszych pasji i upodobań.

Ocena: 5.0

Komentarze