Jak dopasować koszulę damską do figury?

Koszule damskieKoszula wywodząca się oryginalnie z męskiej garderoby na dobre zagościła w damskich szafach. Nie mogło być inaczej, ponieważ koszule pasują na każdą okazję i bardzo dobrze wpływają na wygląd sylwetki – tuszują niedoskonałości i podkreślają atuty. Ważny jest jednak dobór odpowiedniej koszuli do budowy ciała i o tym jest ten artykuł.

Figura klepsydra (typ X)

Kobiety o takiej sylwetce charakteryzują się obfitym biustem, wcięciem w talii i szerokimi biodrami. Żeby podkreślić te atuty, w ich przypadku najlepiej sprawdzą się koszule gorsetowe, dopasowane na wysokości brzucha. Wskazany jest też dekolt

Koszule męskie i oversize to zdecydowanie zły wybór., który będzie wyglądać workowato. Koszule zapinane pod szyję też się nie sprawdzą, chyba, że guziki od poziomu biustu pozostaną rozpięte.

Sylwetka gruszka (typ A)

Gruszki charakteryzują się szerokimi biodrami lub brzuszkiem i drobniejszą górą ciała - ramionami i biustem. Żeby wyrównać tą dysproporcję dobrym wyborem będą wszelkiego rodzaju zdobienia na wysokości klatki piersiowej oraz ramion, np. falbany, lub grube poduszki na ramionach oraz pagony. Koszula nie powinna mocno przylegać do ciała, bo jedynie uwydatni dysproporcje.

Wskazane są drobne wzory na koszuli i jasne barwy w połączeniu z ciemnymi spodniami.

Filgura jabłka (typ O)

Budowa ciała określana jabłkiem lub literą "O" oznacza szeroką talię, czasem szerszą od biustu oraz szczupłe nogi. Najlepszym wyborem będzie strój eksponujący twarz i dekolt. Bardzo dobrze sprawdzą się koszule o szerokich rękawach i wyżej zaznaczonej talii. Odpowiednim modelem wizualnie uwydatniającym talię będzie koszula kopertowa z wiązaniem.

Lepiej zrezygnować ze wzorów i wybierać koszule gładkie.

Sylwetka kielich (typ Y)

Kobiety o tej sylwetce posiadają mocniej rozbudowaną górę ciała, jak ramiona i biust, słabo zarysowaną talię i długie, szczupłe nogi. Dla zrównoważenia szerokich ramion najlepszym wyborem będą koszule uwydatniające biust, np. z głębokim dekoltem. Dodatkowo talia wymaga podkreślenia, dlatego koszule kopertowe bardzo dobrze wypełnią to zadanie. Zdecydowanie należy unikać ozdób oraz wypełniaczy ramion.

Figura cegła (typ H)

Cechy szczególne tej sylwetki to szerokie ramiona i biodra oraz brak wyraźnego wcięcia w talii. Kobiety o takiej figurze muszą jedynie zadbać o podkreślenie talii. Należy więc wybierać koszule taliowane i unikać zdobień w postaci kokard na wysokości biustu i ramion.

Sylwetka wazon (typ I)

To tak zwana sylwetka chłopięca, która charakteryzuje się brakiem wyróżniającej się talii, małym biustem i wąskimi biodrami. Ubiór powinien więc eksponować ramiona i biodra oraz podkreślać talię. Rękawy koszuli najlepiej, żeby były długie i szerokie. Nie warto obawiać się głębokiego dekoltu. Śmiało można przebierać w koszulach ze zdobieniami i marszczeniami. Wzory także bardzo dobrze pasują do tej budowy ciała.

Wybór pasującej koszuli nie musi być trudny. Należy pamiętać o tym, jakimi zasadami kierować się w zależności od posiadanej sylwetki. Wymienione porady można wykorzystać kupując bluzkę lub inną górną część garderoby.

Artykuł powstał we współpracy z marką Willsoor - polskim producentem koszul damskich.

Ocena: 5.0

Komentarze