Jak dbać o odzież z naturalnych materiałów?

Odzież z naturalnych materiałówCoraz więcej osób kupuje ubrania świadomie, chętnie sięgając po produkty wykonane z naturalnych materiałów. Wełna, bawełna, len czy jedwab zachęcają do zakupu, powoli zapewniając szafy i garderoby w sporej ilości mieszkań. Warto jednak wiedzieć, że ubrania z takich włókien potrafią być nieraz mocno wymagające. Dowiedz się, jak je pielęgnować, by nie straciły swoich właściwości, wyglądały jak nowe i służyły Ci latami.

Pielęgnacja ubrań - zwróć uwagę na szczegóły

Warto pamiętać, że pielęgnacja ubrań to nie tylko pranie, prasowanie czy przechowywanie ich w odpowiedni sposób, ale przede wszystkim dbałość o szczegóły, na które wiele osób po prostu nie zwraca uwagi. Dzięki drobnym i szybkim czynnościom pielęgnacyjnym wykonywanym na co dzień, niewielkim nakładem sił sprawisz, że Twoje ulubione części garderoby na długo zachowają świeży wygląd.

Jedną z prostych czynności, którą warto wykonywać możliwie często, jest golenie ubrań, pozwalające na pozbycie się nieestetycznych "kuleczek", powstających np. na wełnianych swetrach. Do tego celu przyda Ci się golarka do ubrań z zasilaniem akumulatorowym, sieciowym lub akumulatorowo-sieciowym. To małe, ergonomiczne i poręczne urządzenie posiadać może regulację wysokości strzyżenia oraz różne rozmiary oczek, co pozwala na wybranie sprzętu najlepiej dopasowanego do potrzeb. Pamiętaj - łatwiej jest regularnie usuwać niewielką ilość zmechaceń, niż uratować mocno zaniedbane ubranie.

Kolejną ważną sprawą jest częste usuwanie z ubrań drobnych zanieczyszczeń np. włosów czy paprochów - służą do tego specjalne rolki, które zawsze powinny być pod ręką, najlepiej w przedpokoju. Dzięki temu ubrania wyglądają na czyste i zadbane.

Odzież z naturalnych materiałów

Dopasuj sposób pielęgnacji do konkretnego materiału

Podczas dbania o ubrania z materiałów naturalnych kluczowe jest dopasowanie sposobu pielęgnacji do konkretnego włókna. Wartościową wskazówką mogą być dla Ciebie informacje zamieszczone na metce, dobrze jest jednak wiedzieć nieco więcej.

W przypadku wełny pamiętać musisz np. o tym, że nie powinno się jej długo moczyć, bo mogłoby to spowodować skurczenie się ubrania. Jeśli na metce jest informacja o możliwości prania w pralce, stosuj się do wskazówek. Jeżeli pierzesz ręcznie, sięgnij po specjalne chemikalia do prania wełny i postępuj z nią bardzo delikatnie - unikaj mocnego pocierania. Bardzo istotne jest suszenie ubrań wełnianych na płaskiej powierzchni, ponieważ w przeciwnym razie mogą się rozciągać i odkształcać. Prasowanie natomiast powinno się odbywać poprzez lekko zmoczoną ścierkę, po odwróceniu ubrania na drugą stronę.

Szczególnie delikatną tkaniną jest jedwab. Wiele tkanin jedwabnych wymaga prania chemicznego, więc zanim zdecydujesz się na włożenie ubrania z jedwabiu do pralki, sprawdź, czy jest to dopuszczalne. Jedwab jest wrażliwy na działanie słońca, ale również… potu - dlatego należy prać odzież po każdym użyciu. Pamiętaj również, że dopóki tkanina nie wyschnie, nie powinno się jej pocierać. Prasować należy wyjątkowo ostrożnie, niezbyt gorącym żelazkiem. Powinno się to robić, zanim materiał wyschnie do końca.

Odzież z naturalnych materiałów

Jak odpowiednio przechowywać ubrania?

Odpowiednie przechowywanie ubrań pozwala zachować je dłużej w dobrym stanie. W szafie powinno być wystarczająco dużo miejsca, by odzież nie była mocno ściśnięta. Zadbaj o dobre wieszaki, które np. nie będą wypychać ramion - te niewłaściwie wyprofilowane sprawią, że ubrania z naturalnych materiałów mogą stracić swój kształt. Zabezpiecz swoją garderobę przed szkodnikami, używając specjalnych kulek czy saszetek odstraszających mole. Najbardziej eleganckie ubrania, a także te wykonane z czystej wełny, warto dodatkowo zabezpieczyć poprzez schowanie w pokrowcach.

Ocena: 5.0

Komentarze