Jak chronić skórę po "intensywnych" zabiegach kosmetycznych?

Zabiegi kosmetyczneGdy nasza skóra potrzebuje profesjonalnego podejścia, często zgłaszamy się wtedy do salonu kosmetycznego czy gabinetu medycyny estetycznej. Dostępne tam kuracje pozwalają uporać się z wieloma defektami, których nie da się pozbyć wyłącznie domowymi metodami. Pamiętajmy jednak o tym, że bardziej "intensywne" terapie w większości przypadków wymagają od nas m.in. odpowiedniego zadbania o obszar zabiegowy.

Nie każdą niedoskonałość skóry czy ciała da się zredukować przy zastosowaniu delikatnych kuracji pielęgnacyjnych. Niekiedy trzeba sięgnąć po bardziej zdecydowane środki, czyli np. zabiegi z zakresu kosmetologii oraz medycyny estetycznej. Do grona takich kuracji zalicza się m.in. wybrane peelingi chemiczne (z kwasami o wyższym stężeniu), mezoterapię igłową, elektrokoagulację czy laseroterapię. Nasza skóra może wymagać dodatkowej ochrony także po mechanicznym złuszczaniu (mikrodermabrazji), fotoodmładzaniu z użyciem IPL lub zabiegach z zastosowaniem fal radiowych (RF). O jakich zasadach postępowania musimy pamiętać, gdy zdecydujemy się skorzystać z takich terapii gabinetowych?

Ochrona przed działaniem słońca to podstawa!

Promieniowanie słoneczne to jeden z tych czynników zewnętrznych, który może bardzo negatywnie wpływać na wygląd oraz kondycję skóry. I nie jest prawdą, że oddziałuje na nas niekorzystnie wyłącznie w czasie cieplejszych dni, czyli latem. Nie bez powodu zaleca się stosowanie preparatów, które zapewniają wyższą fotoprotekcję, tak naprawdę niezależnie od pory roku. A już zwłaszcza wtedy, gdy zdecydujemy się na kurację z zakresu kosmetologii czy medycyny estetycznej. W takich okolicznościach nasza skóra będzie znacznie bardziej podatna na niekorzystne działanie promieni słonecznych. W niektórych przypadkach mogą też wystąpić chwilowe podrażnienia czy zaczerwienienia w obszarze zabiegowym.

Ochrona skóry

Silniejsze nasłonecznienie, charakterystyczne dla cieplejszych dni, stanowi oczywiście istotne przeciwwskazanie do przeprowadzania niektórych kuracji. Nie w każdej sytuacji uniemożliwia jednak wykonanie serii zabiegów w klinice urody. Dobrym przykładem jest mezoterapia igłowa, czyli kuracja iniekcyjna, która polega na aplikacji preparatu ze składnikami odżywczymi. Zazwyczaj intensywne działanie słońca nie będzie przeciwwskazaniem do przeprowadzenia tej terapii. Równocześnie jednak, po każdym zabiegu w serii należy pamiętać m.in. o starannej fotoprotekcji, czyli o stosowaniu kremów z wysokim filtrem UV (minimum 50 SPF).

Jakich kosmetyków unikać, a które są wskazane?

Pielęgnacja skóry domowymi sposobami bywa kluczowa w trakcie przeprowadzania serii "mocniejszych" zabiegów. Bez tego trudno czasami wyobrazić sobie zniwelowanie niektórych niedoskonałości, np. zmarszczek, przebarwień, blizn czy rozstępów. Do takiej pielęgnacji należy jednak używać preparatów, które faktycznie pomagają w spotęgowaniu efektów kuracji, a nie niwelują te rezultaty czy wręcz szkodzą. W szczególności należy unikać kosmetyków ze składnikami podrażniającymi i wysuszającymi skórę, np. zawierających etanol. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się wtedy preparaty stworzone na bazie naturalnych produktów. Jeżeli nie znamy takich kosmetyków lub nie wiemy, gdzie można je kupić, warto zapytać o radę kosmetologa, który będzie przeprowadzał kurację gabinetową.

Z których czynności trzeba zrezygnować w trakcie terapii?

Wiele kuracji z zakresu kosmetologii czy medycyny estetycznej nie wiąże się z długim okresem rekonwalescencji. Zazwyczaj po ich przeprowadzeniu można z dnia na dzień wrócić do codziennych obowiązków. Faktem jednak jest, że poszczególne zabiegi tego typu wymagają zrezygnowania z niektórych czynności. I podobnie jak przy fotoprotekcji czy pielęgnacji domowej, chodzi przede wszystkim o to, aby unikać czynników, które mogłyby niepotrzebnie podrażnić skórę. W związku z tym, częstym zaleceniem pozabiegowym będzie zrezygnowanie z nakładania makijażu, np. przez 24 godziny po wizycie w gabinecie. Z kolei inna kuracja może od nas wymagać, abyśmy nie korzystali z sauny, basenu czy nawet dodatkowych terapii kosmetycznych.

Informacje na temat zaleceń przed- i pozabiegowych zaczerpnięto z bazy wiedzy gabinetu Qclinique.

Ocena: 5.0

Komentarze