Elektrostymulacja mięśniowa - czym dokładnie jest trening EMS?

Elektrostymulacja mięśniowaTreningi EMS stały się popularne także w Polsce. Na czym polega trening tego rodzaju i jakie są jego główne zalety?

Metoda elektrostymulacji mięśniowej posiada szereg zalet i używana jest obecnie zarówno przez profesjonalnych sportowców, jak również przez osoby, którym zależy na poprawie swojej kondycji, sylwetki i samopoczucia.

Treningi EMS są w Polsce nowością, która wzbudza wiele pytań. Czym dokładnie jest tego rodzaju trening? Na czym polega? Jakie są jego główne zalety? Czy każdy może korzystać z tego rodzaju treningów?

Trening EMS - co to jest?

Trening EMS (od angielskiego Electrical Muscle Stimulation) wykorzystuje metodę elektrostymulacji mięśni w połączeniu z tradycyjnym treningiem ciała.

Podczas treningu wykorzystuje się specjalny elektrostymulator EMS, do którego podłącza się osobę trenującą. Dzięki wsparciu trenera personalnego można uzyskać wtedy bardzo dobre rezultaty.

Efektem jest budowa siły, poprawa kondycji, zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej szybciej niż w przypadku prowadzenia zwykłych ćwiczeń. Poprzez metodę elektrostymulacji mięśni 20 minut treningu zastępuje 3 godziny tradycyjnego trening na siłowni!

Na czym polega elektrostymulacja mięśni?

Przed rozpoczęciem treningu EMS przeprowadza się dokładną analizę składu ciała. Na podstawie uzyskanych wyników trener personalny dobiera właściwy program treningowy, który pozwala trenującej osobie na osiągnięcie wyznaczonych celów.

Trenujący zakłada odpowiedni strój sportowy, który składa się z kamizelki, opasek na ramiona, pasa biodrowego oraz opasek na uda, które wyposażone są w elektrody. W takim ubraniu należy wykonywać wskazane ćwiczenia z programu treningowego.

Przesyłane przez specjalny strój sportowy impulsy elektryczne powodują dodatkową aktywację mięśni, a tym samym zwiększają efektywność ćwiczeń. Impulsy nadawane są w różnej częstotliwości, dopasowanej do poszczególnych grup mięśniowych, wobec tego pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych wyników w krótkim czasie.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że treningi EMS nie są bolesne i są całkowicie bezpieczne, chociaż mają one określone przeciwwskazania, o których trzeba pamiętać.

Zalety treningów EMS:

 • wysoka skuteczność - elektrostymulacja mięśni powoduje spalenie kalorii, wymodelowanie sylwetki, poprawę kondycji, a także poprawę siły mięśniowej – efekty treningu można uzyskać w krótkim czasie
 • skrócony czas trwania ćwiczeń - wystarczy zaledwie 20 minut na to, aby pozbyć się nawet 1200 kcal, co powoduje, że do doskonały wybór dla osób zabieganych, które nie mają dużo czasu
 • duża łatwość treningów - treningi EMS nie są skomplikowane i nie wymagają specjalnego przygotowania
 • dostępne dla każdego - z treningów polegających na elektrostymulacji mięśni może korzystać każda osoba
 • indywidualne wsparcie - treningi EMS prowadzone są we współpracy z trenerami personalnymi, dlatego są one indywidualnie dopasowane do potrzeb osoby trenującej

Te zalety powodują, że treningi EMS cieszą się coraz większym zainteresowaniem – wybierane są zarówno przez sportowców, osoby trenujące amatorsko, a także przez tych, którzy po prostu poszukują sposobu na poprawę swojej sylwetki i jednocześnie swojego samopoczucia.

Treningi EMS wykorzystujące elektrostymulację mięśni nie mogą być jednak stosowane u każdej osoby.

Przeciwwskazania do treningów EMS:

 • ciąża
 • wszczepiony rozrusznik serca
 • nadciśnienie
 • miażdżyca
 • cukrzyca
 • padaczka

W przypadku wątpliwości dotyczących uczestnictwa w treningu EMS należy skonsultować się z lekarzem.

Gdzie można skorzystać z treningów z elektrostymulacją mięśni?

Treningi polegające na elektrostymulacji mięśni są prowadzone obecnie w wielu klubach sportowych na terenie całej Polski. Przede wszystkim można skorzystać z nich w dużych miastach w Polsce. Ze względu na duże zainteresowanie treningami EMS warto zapisywać się na nie z wyprzedzeniem.

Podsumowując, trening EMS - elektrostymulacji mięśniowej to skuteczny, szybki oraz bezpieczny sposób aktywności fizycznej. Dzięki niemu dotarcie do wyznaczonych celów staje się jeszcze prostsze!

Artykuł powstał we współpracy ze Studiem In Time.

Ocena: 5.0

Komentarze