Elektrokoagulacja - na czym polega i kiedy warto ją zastosować?

ElektrokoagulacjaElektrokoagulacja cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Jest to sprawdzona metoda na eliminację rozszerzonych naczynek, kaszaków, brodawek, a także wielu innych zmian chorobowych. W tym celu wykorzystywany jest prąd elektryczny.

Jego zadaniem jest ścięcie białka tkanek.

Jak przebiega elektrokoagulacja?

Jak wyżej wspomniano, elektrokoagulacja polega na ścinaniu białych tkanek ustrojów. Jest to zabieg, który wykonuje się w elektrochirurgii. Wykorzystuje się w nim prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości. Elektrody stosowane podczas zabiegu mają rozmaite kształty m.in. igieł, czy też noży. Istnieją również specjalne elektrody, które umożliwiają bezinwazyjne zamykanie naczyń, czyli bez konieczności nakłucia skóry.

Należy mieć świadomość, że zabieg elektrokoagulacji jest dość bolesny. Bezpośrednio po jego wykonaniu można zauważyć czerwone podrażnienia, a także strupki. W ciągu kilku dni dolegliwości po zabiegu znikają. W niektórych przypadkach już po kilku godzinach nie ma śladu po przeprowadzonym zabiegu. Elektrokoagulacja nie wymaga okresu rekonwalescencji, dzięki czemu niemal natychmiast można powrócić do codziennych obowiązków.

To, jak długo będzie trwał zabieg zależy od indywidualnego przypadku. Zwykle jest to uzależnione od tego, jak duże są zmiany skórne.

Elektrokoagulacja - wskazania do zabiegu

Elektrokoagulacja to najczęściej element leczenia zmian dermatologicznych. Nierzadko jest to metoda wykorzystywana również w przypadku różnego typu dolegliwości ginekologicznych lub urologicznych. Wskazania do zabiegu to m.in. rozszerzone naczynka, kaszaki, naczyniaki, kurzajki, włókniaki, a nawet nowotwory.

Elektrokoagulacja może być również stosowana tam, gdzie nie ma możliwości zastosowania skalpelu np. przez ryzyko mocnego krwawienia z rany. Co więcej jest to metoda, którą coraz chętniej wykorzystuje się do redukcji zbędnego owłosienia.

Zalety i wady elektrokoagulacji

Głównym atutem elektrokoagulacji jest brak konieczności stosowania skalpela. Zabieg odznacza się wysoką skutecznością - jednorazowo można usunąć całą wybraną tkankę. Dodatkowo istnieje możliwość pobrania jej w celach badawczych. Plusem jest także to, że swobodnie można regulować głębokość działania. Wielkim atutem jest to, że zabieg nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji. Należy dodać, że koszt elektrokoagulacji nie należy do wysokich.

Wadą tego rodzaju zabiegu jest to, że nie może on być wykonywany u wszystkich osób. Z uwagi na to, że wykorzystuje on prąd elektryczny, to niemożliwym jest jego przeprowadzenie u osób po przebytych nowotworach, czy też z rozrusznikiem serca. Do przeciwwskazań zalicza się również: ciąża, zaburzenia krzepnięcia, czy też cukrzyca.

Podczas elektrokoagulacji może dojść do powstania blizn, które mogą pozostawić trwałe odbarwienia, czy też przebarwienia. Jest to dość rzadkie zjawisko, jednak może ono wystąpić. Jeśli natężenie prądu będzie zbyt małe, to naczynia krwionośne mogą pozostać niedomknięte. Efektem tego może stać się powiększenie zmiany chorobowej. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby elektrokoagulacja była wykonywana przez doświadczoną oraz wyspecjalizowaną os

Autor: www.febumed.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze