Dwa oblicza zielonej łazienki

Zielona łazienkaZielona łazienka bez względu na odcień zawsze odpręża, dodaje energii i napawa nadzieją, nawet krótka chwila spędzona w pomieszczeniu gdzie dominuje zieleń może poprawić samopoczucie, tak przynajmniej twierdzą specjaliści od koloroterapii. Tyle teorii, w praktyce aranżacja zielonej łazienki może przysporzyć wiele problemów.

Zakłopotanie i niepewność przy wyborze wymarzonych zielonych płytek czy farby są stuprocentowo uzasadnione. Nie wątpliwie zieleń w łazienkach była już modna i nadal można ją spotkać w nieremontowanych mieszkaniach z ubiegłej epoki. Wówczas królowała butelkowa lub zgniła zieleń, która miała być synonimem elegancji i luksusu. A jakie odcienie zieleni są modne obecnie?

Paleta zieleni na następny rok

Podobne jak większość kolorów tak i zieleń ma całą gamę odcieni, w nachodzącym roku projektanci skupiają się głównie na jasnych, zimnych tonach przełamanych soczystą zielenią jaśniejszą niż trawa i ciemniejszą niż limonka. Do najczęściej polecanych kolorów ścian w łazience należą wszystkie odcienie pastelowej zieleni, które warto przełamać jednym zdecydowanym akcentem kolorystycznym, ponadto modne są zimne barwy, które optycznie powiększają przestrzeń, nadają pomieszczeniom niebywałej lekkości i nowoczesnego chłodu, który to z kolei kojarzy nam się ze schludnymi, sterylnymi wnętrzami, a czyż nie taka właśnie powinna być łazienka. Ciepłe i ciemniejsze odcienie zieleni również wyglądają dobrze w łazienkach, jednak mogą sobie na nie pozwolić jedynie właściciele pomieszczeń o pokaźnych rozmiar, gdyż zarówno ciemne jak i ciepłe barwy optycznie przybliżają ściany. Kolejnym powodem jest fakt, że takie odcienie najlepiej wyglądają w postaci szkliwionych płytek, które sprawiają, że łazienka choć przytulna wydaje się być znacznie mniejsza niż jest w rzeczywistości.

Inspiracje - aranżacje zielonej łazienki

Nowoczesny chłód

Płytki w kolorze jasnej, chłodnej zieleni połączone z modną od kilku sezonów szarością i grafitem, sprawdzą się w minimalistycznych aranżacjach. Przy czym zielone np. seledynowe, czy miętowe płytki stanowią bazę, pokrywamy nimi większość ścian, a za pomocą szarych wyznaczamy strefy, np. kąpielową na ścianie z wanną czy prysznicem. Wybierając takie rozwiązanie za pomocą kontrastujących kafelków możemy przełamać kształt pomieszczenia kładąc je na dwóch przekątnych narożnikach, w ten sposób prostokątna łazienka stanie się bardziej kwadratowa. Podłoga w tym zestawie kolorystycznym to wybór pomiędzy trzema już występującymi w pomieszczeniu barwami:

  • biała płynnie połączy się z ceramiką sanitarną, podkreśli schludny charakter pomieszczenia
  • zielona o ton, lub dwa ciemniejsza niż ściany doda łazience optymistycznej lekkości
  • szara podkreśli nowoczesny chłód pomieszczenia.

Oświetlenie w zielonej łazience może być punktowe, lub bardzie stylowe, podkreślające charakter właścicieli, np. szary loftowy klosz, lub zupełnie przewrotnie biały ażurowy abażur. Dla niezdecydowanych polecamy kryształowe halogeny, które będą pięknie się komponowały z dużym wtopionym w płytki kryształowym lustrem. Tego typu oświetlenie doda blasku i pewnej magi w chłodnej nowoczesnej zielonek łazience.

Powiew luksusu

Powiew luksusu zapewni zielona łazienka w iście królewskim szmaragdowym odcieniu. Wybierając takie płytki pamiętajmy, że jest to kolor, który lubi bogatą oprawę i nie znosi tanich rozwiązań i tandety. Połączony z nieodpowiednią barwą stworzy kiczowate wnętrze z lat 80- tych. Jak zatem dobrać dodatki do szmaragdowej łazienki? Takie ściany najlepiej komponują się z umywalką i wanną z naturalnego kamienia lub dobrą imitacją tego materiału, prawdziwym drewnem, najlepiej egzotycznym, które jest odporne na wilgoć, migoczącymi szkiełkami np. w postaci gustownej drobnej mozaiki na ścianie z prysznicem. Dla osób kochających wnętrza w stylu glamour polecamy połączenie ciemnego szmaragdu z brudną bielą i odrobiną złota, np. dekory ze złotymi nitkami. W szmaragdowej łazience najlepiej prezentują się ciemne wyroby sanitarne począwszy od kamiennej szarości, po bardzo ciemną zieleń i czerń.

Podłoga w szmaragdowej łazience powinna być równie piękna co droga, płytki imitujące marmur, czy też czarny gres ze złotymi drobinkami. Jeśli chodzi o oświetlenie to w bogatej aranżacji doskonale będą wyglądać kryształowe halogeny i kinkiety, jeśli natomiast chcemy dodać temu pełnemu przepychu pomieszczeniu nieco nowoczesnego chłodu wybierzmy minimalistyczne oprawy ze stali drapanej, które będą współgrać z szarością kamienia na podłodze.

Ocena: 5.0

Komentarze