Tatuaże damskie - rodzaje, wzory, modne, małe, napisy

Tatuaż damski - różaPierwszy damski tatuaż powstał prawdopodobnie w starożytnym Egipcie, w średniowieczu stał się popularny w całych Indiach. Do Europy przywędrował w XVIII wieku. Dzisiaj tatuaże wykonujemy kierowane względami estetycznymi, chęcią upamiętnienia ważnego wydarzenia, ze względu na przynależność do subkultury lub w celach obrzędowych.

W Meksyku tatuaż damski jest przekleństwem dla części kobiet, które zostały wytatuowane na twarzy na znak przynależności do mafijnego świata. Profesjonalnie wykonany damski tatuaż jest prawdziwym dziełem sztuki, jednak w przypadku permanentnego należy pamiętać, że to pamiątka na całe życie i warto przemyśleć ten krok. Czy znasz wszystkie rodzaje tatuażu, ich wady i zalety?

Tatuaż damski - historia

Jak donosi "The New York Times" najstarsza klientka studia tatuażu miała 86 lat i przez całe życie marzyła, by ozdobić tuszem swoje ciało. Najbardziej wytatuowana kobieta na świecie Isobel Varley zmarła w 2015 i została wpisana do księgi rekordów Guinnessa jako najstarsza posiadaczka największej liczby tatuaży. Sztukę malowania ciała odkryto już starożytnym Egipcie, wówczas ozdabiano zmarłych faraonów wymyślnymi malunkami. Początki damskiego tatuażu sięgają zaś średniowiecznych Indii. Wytatuowane henną dłonie były znakiem rozpoznawczym zamężnych kobiet i ostrzeżeniem dla potencjalnych adoratorów. W Stanach Zjednoczonych damski tatuaż pojawił się pierwszy raz około roku 1773 wraz z pojawieniem się Nory i Irene, dwóch kobiet, które pokryły tatuażami niemalże całe ciało. Do obrazów na swoim ciele sprytne panie dorobiły mrożące krew żyłach historie o zagrożeniu ze strony Indian, przed którymi mogły je uchronić jedynie tatuaże.

Wieść o Norze i Irene rozeszła się szybko w całym USA. Kobiety zyskały sławę i stały się ówczesnymi celebrytkami występując przez długie lata w kabaretach, muzeach i cyrkach. Do Europy sztukę tatuażu przywiózł podróżnik i odkrywca James Cooke. W 1880 roku 7,5% angielskich kobiet posiadało tatuaże, mężatki nosiły na palcu wytatuowane obrączki ukrywane pod ślubnymi lub imiona ukochanych. Tatuaż stał się tak popularny wśród kobiet, że wprowadzono zakaz tatuowania przedstawicielek płci pięknej, które nie ukończyły 21 roku życia. Kolejny rozkwit tatuażu damskiego miał miejsce na początku XX wieku w Niemczech. Kobiety ponownie ozdabiały swoje ciała imionami mężów, modelami modnych samochodów i fantazyjnymi wzorami florystycznymi. W latach 20 ubiegłego stulecia organizowano nawet festiwal tatuażu damskiego połączony z pokazami roznegliżowanych kobiet, który cieszył się dużą popularnością. Niestety sztukę tatuowania ciała szybko przejęli naziści i przez kolejne dziesięciolecia malunki wykonywane tuszem kojarzyły się z numerami więźniów obozowych i kryminalistycznym półświatkiem. Aż do końca lat 80. XX wieku malunki na ciele nie cieszyły się dobrą sławą.

Współczesny damski tatuaż

Damski tatuaż ponownie rozkwitł w Europie Zachodniej pod koniec lat 80., a w połowie 90. stał się modny w Polsce. Pierwsze hot trendy tatuażu damskiego czerpały inspirację ze wzorów florystycznych i zwierzęcych. To wówczas miliony kobiet w Europie ozdabiały swoje ciała delfinami i różami, w dość niefortunnym miejscu, gdyż większość malowano na brzuchach młodych kobiet, które ciążę i ewentualne rozstępy miały jeszcze przed sobą. W studiach tatuaży można było znaleźć setki i tysiące szablonów z różami we wszystkich fazach rozwoju. Od tych zamkniętych w pąkach kwiatowych po gubiące liście. Sztuka tatuażu damskiego powoli nabierała tempa, a wytatuowane ciała kobiet przestawały być obiektem plotek i krytyki. Dzisiaj damski tatuaż już nikogo nie dziwi, kobiety na całym świecie ozdabiają swoje ciała kolorowymi, czarno białymi lub świecącymi w ciemności. W Indiach, Maroku, Egipcie czy na Mauritiusie panie malują dłonie i stopy, by zapewnić sobie i najbliższym pomyślność.

Duży tatuaż damski na plecach

Damski tatuaż na plecach - motyw florystyczny

Tatuaż dla kobiety - jaki rodzaj wybrać?

Współczesna sztuka tatuażu otwiera przed nami szereg możliwości, mamy do wyboru tatuaże na kilka tygodni, kilka lat lub na całe życie.

Rodzaje damskich tatuaży

Tatuaż permanentny - jak sama nazwa wskazuje, jest decyzją na całe życie, polega na wprowadzeniu pod skórę barwnika (tuszu) na głębokość od 1,5 do 2 mm. Tatuaż trwały może po kilku latach delikatnie wyblaknąć, dlatego warto smarować go specjalnymi balsamami do tatuaży, które są dostępne w drogeriach. W przypadku tego typu tatuażu warto zastanowić się nad wyborem tatuowanej partii ciała. Pamiętajmy, że kobiety są bardziej niż mężczyźni narażone na gwałtowne zmiany wagi (ciąża, menopauza) i ewentualne rozstępy czy luźną skórę na brzuchu, piersiach, biodrach czy pośladkach. Optymalnym miejscem będzie zatem ramię, nadgarstek, kark, stopy czy plecy. Pamiętajmy, że tatuaż wykonany na jędrnym 20-letnim ciele będzie zupełnie inaczej wyglądał 30 lat później.

Tatuaż z henny jest jedną z najstarszych metod malowania ciała znaną i wykorzystywaną już 5000 lat temu. Henny nie wprowadza się pod skórę, a nakłada na jej wierzchnią warstwę za pomocą pędzelka lub specjalnego aplikatora. O trwałości tego tatuażu decyduje odcień barwnika, im ciemniejszy, tym dłużej utrzymuje się na skórze. Henna, czyli barwnik powstaje z organicznego proszku uzyskanego z pędów rośliny o nazwie Lawsonia Inermis i jest w 100% naturalny. Tatuaż henną można wykonać w profesjonalnym studio lub samodzielnie za pomocą dedykowanego zestawu dostępnego w większości drogerii. Henna utrzymuje się od kilku dni do kilku tygodni w zależności od osobistych preferencji fizjologicznych. Skóra każdego człowieka podlega naturalnemu procesowi odnowy, który polega na złuszczaniu martwego naskórka i odbudowie nowymi warstwami skóry. Paradoksalnie tatuaż z henny dłużej utrzyma się w pierwotnym kolorze u osób starszych, u których wszystkie procesy fizjologiczne są spowolnione. Ponadto opalanie, peelingi i kąpiele w morskiej wodzie to również czynniki skracające trwałość takiego tatuażu. Ta metoda tatuowania jest również wykorzystywana w rytualnym malowaniu dłoni i stóp w Pakistanie, Maroku, Egipcie czy na Mauritiusie. Florystyczne malowidła mają zapewnić młodym małżonkom szczęście i miłość, a wykonywane u ciężarnych kobiet zdrowie i pomyślność dla matki i nienarodzonego dziecka.

Biotatuaż, czyli metoda tatuowania stosowana również w makijażu permanentnym. Barwnik wykorzystywany w biotatuażu jest stuprocentowo naturalny i ma właściwości antyalergiczne, jednak uwaga, mimo że do tatuowania używany jest bio tusz istnieje szereg przeciwwskazań medycznych, z którymi warto się zapoznać przed zabiegiem. Biotatuaż utrzymuje się od 1 do 5 lat, barwnik jest wprowadzany na głębokość od 0,3 do 0,8 mm pod skórę. Podobnie jak w przypadku henny trwałość i nasycenie koloru są uzależnione od indywidualnych uwarunkowań fizjologicznych, gdyż barwiona warstwa skóry również ulega procesom odnowy. Zaletą tego typu tatuażu jest możliwość wykonania próby przed permanentnym na całe życie, wadą blaknięcie barwnika.

Tatuaż UV, czyli fluorescencyjny, świecący w ciemności to kolejny rodzaj damskiego tatuażu. Występuje w dwóch formach kolorowej widocznej w świetle i świecącej np. na dyskotece lub białej, widać go dopiero w ciemności. Zdania lekarzy na temat tatuażu UV są podzielone ze względu na zawartość fosforu w tuszu. Składnik ten może mieć działanie rakotwórcze, gdyż barwnik jest wprowadzany pod skórę. Pierwowzorem do tego typu tatuażu jest znakowanie zwierząt hodowlanych, co uznano za bezpieczną metodę, jednak w przypadku bydła fosfor jest wprowadzany bardzo płytko, w przypadku ludzi na głębokość 1,5 do 2 mm. Cena może również zniechęcać, gdyż jest o około 30% wyższa niż tradycyjnego tatuażu trwałego, który wykonuje się szybciej. W przypadku tatuażu fluorescencyjnego proces wprowadzania barwnika pod skórę jest dłuższy o jakieś 20%, co wynika z gęstej konsystencji barwnika.

Modny damski tatuaż motywy, wzory i kolorystyka

Obecnie wśród miejsc najchętniej tatuowanych przez kobiety są dłonie, kark i górne partie pleców. Kolejne bardzo chętnie tatuowane części ciała to dekolt, łydki, stopy i biodra. Nie zapominajmy również o tatuażach intymnych, których popularność wciąż wzrasta wśród kobiet. Jak wynika ze statystyk, panom wciąż brakuje odwagi i dystansu do swojego ciała i rzadko decydują się na intymny tatuaż.

Damski tatuaż motyl na nodze

Mały damski tatuaż na łydce - https://www.babskiswiat.com.pl/damskie-tatuaze.html

W kwestii kolorystyki niewiele się zmienia, część pań wybiera wielobarwne malunki, inne wolą subtelne w wielu odcieniach czerni. Nowością są natomiast coraz chętniej wybierane motywy 3D, umiejętnie wykonane są prawdziwymi dziełami sztuki, od których trudno oderwać wzrok.

Damski tatuaz napis na nadgarstku

Mały damski tatuaż napis na nadgarstku

Wśród najmodniejszych damskich tatuaży znajdziemy

  • Tini tatuaż, czyli mały, minimalistyczny wzór, przedstawiający niewielki motyw florystyczny, zwierzęcy lub pamiątkowy przedmiot, biżuterię (kark, nadgarstek, palec, pierś);
  • Tatuaż napis - mający najczęściej osobisty charakter, upamiętniający ważną osobę lub wydarzenie. Często jest to imię lub imiona bliskich osób (nadgarstek, przedramię, kark, miejsca intymne);
  • Tatuaże wokół paznokci, małe minimalistyczne motywy florystyczne lub geometryczne tuż nad płytką paznokcia podkreślające manicure. Tatuaż nad paznokciami może się powtarzać na każdym palcu lub tworzyć swego rodzaju mini opowieść;
  • Subtelne florystyczne motywy, na dłoniach i stopach, pokrywające większość ich część, zaczerpnięte z obrzędu Mehdi;
  • Duże motywy kwiatowe lub zwierzęce, często wykonywane w formie rysunków 3D (ramiona, plecy, łydki, klatka piersiowa, biodra);
  • Tatuaże dla par to najczęściej minimalistyczne lub w przypadku odważniejszych par duże wzory składające się z dwóch części. Tatuaże zakochanych są symbolem ich miłości, połączone stanowią całość, są nawiązaniem do teorii o partnerze jako drugiej połowie.

    Lidia Kowalska
    Wizażystka, blogerka, pasjonatka stylu i urody, a przede wszystkim żona i mama.

    Komentarze

    Konstancja
    Podczas procesu tatuowania tatuator oczyści i wysterylizuje obszar, który jest docelowym miejscem na tatuaż oraz naniesie szablon wzoru. Następnie za pomocą maszyny do tatuażu zacznie wykonywać swoją pracę. To normalne, że podczas tego procesu można odczuwać pewien dyskomfort, ale jeśli ból staje się zbyt duży, należy o tym szybko poinformować.
    RóżaK
    Tatuaże wykonuje się różnymi metodami, przy pomocy szerokiego wyboru igieł, tuszu czy specjalnych nici. Tatuaże są teraz trwałym sposobem na ozdobę naszego ciała. Wybierając odpowiedni projekt tatuażu musimy dobrze się zastanowić, to musi być coś z czym będziemy żyć i coś, co w przyszłości nie będzie zawstydzające, gdy pójdziemy do pracy, czy przyjdzie czas na ślub lub posiadanie dzieci.