Co warto wiedzieć przed zdecydowaniem się na zabieg powiększenia piersi?

Zabieg powiększenia piersiPowiększenie piersi to poważna operacja, która powinna być przeprowadzona przez doświadczonego lekarza. Co warto o niej wiedzieć?

Odpowiednio duże, jędrne, proporcjonalne piersi są marzeniem wielu kobiet. Niestety, nie zawsze natura jest w tym przypadku łaskawa. Wobec tego kobiety, które nie są zadowolone z wyglądu swojego biustu, coraz częściej decydują się na profesjonalne operacje piersi.

Dzięki operacjom piersi można nie tylko powiększyć, ale również można nadać im większą jędrność i sprawić, że będą symetryczne. To dla wielu kobiet szansa na pozbycie się kompleksów, a także na poprawę własnego samopoczucia.

Na czym dokładnie polegają operacje powiększenia piersi? Jak należy się do nich przygotować? Z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

O czym należy pamiętać przed operacją?

Przed operacją powiększenia piersi pacjentka bierze udział w konsultacjach z lekarzem - chirurgiem plastycznym. Otrzymuje wtedy również odpowiednie wskazania do wykonania badań przedoperacyjnych, do których zaliczane są głównie:

 • rutynowe badania krwi - morfologia, jonogram, APTT - badania krzepliwości krwi
 • EKG i RTG klatki piersiowej
 • USG piersi
 • i inne zalecone przez lekarza badania

Po wykonaniu odpowiednich badań i przekazaniu ich lekarzowi można następnie umówić się na operację. Jeśli jednak pojawiaj się określone przeciwwskazania, zabieg nie będzie możliwy do wykonania.

Jak przebiega operacja powiększenia piersi?

Do operacji powiększenia piersi stosuje się specjalne implanty, które produkowane są w różnych kształtach oraz rozmiarach. Aktualnie największym powodzeniem cieszą się implanty w kształcie kropli, które pozwalają na uzyskanie naturalnego wyglądu piersi.

Chirurg plastyczny pomaga pacjentce w dobrze najlepszych implantów i z wykorzystaniem specjalnych programów komputerowych pozwala również na zaprezentowanie oczekiwanych efektów jeszcze przed operacją.

Zabieg wszczepienia implantów piersi przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, wobec tego pacjentka niczego nie czuje. Operacja trwa na ogół około godziny i po niej konieczna jest kilkudniowa rekonwalescencja w klinice. W określonych przypadkach pobyt może być dłuższy.

Sama operacja powiększenia piersi polega na wykonana odpowiedniego nacięcia. Najczęściej jest ono lokowane w następujących miejscach:

 • w fałdzie podpiersiowym
 • w dole pachowym
 • wokół dolnej krawędzi brodawki piersiowej

Implanty umieszczane są najczęściej pod mięśniem piersiowym. Dzięki temu można osiągnąć lepszy efekt estetyczny, a także zwiększa się wtedy bezpieczeństwo pacjentki.

Po operacji powiększenia piersi u pacjentki mogą pojawić się dolegliwości bólowe - stosuje się wtedy odpowiednie leki przeciwbólowe. W piersiach umieszczane są również dreny, które mają na celu odprowadzanie nadmiaru płynów ustrojowych.

Po kilku dniach pacjentka udaje się do domu. Na pierwszą wizytę kontrolną trzeba udać się najczęściej po tygodniu - wtedy lekarz dokonuje zdjęcia szwów.

Czas rekonwalescencji po zabiegu może różnić się w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjentki. Efekt końcowy najczęściej widoczny jest po 6-9 miesiącach, gdy blizny zaczynają zanikać.

Przeciwwskazania do zabiegu powiększenia piersi

 • przewlekłe zaburzenia krzepnięcia krwi
 • niewydolność krążenia, nerek lub wątroby
 • duża niedokrwistość
 • zaburzenia pracy tarczycy
 • stany zapalne organizmu
 • podejrzenie raka piersi oraz zaawansowanymi zmianami mastopatycznymi
 • karmienie piersią - zabieg można wykonać po 6 miesiącach od ustania laktacji

Koszty zabiegów powiększenia piersi wynoszą najczęściej od 11 tysięcy złotych do 14 tysięcy złotych zależnie od zakresu zabiegu oraz od rodzaju wykorzystanych implantów piersi.

Podsumowując, zabieg powiększenia piersi jest złożoną operacją, która powinna być wykonana przez doświadczonego chirurga plastycznego, w dobrej klinice. Ważne jest zatem zapoznanie się z różnymi ofertami tego rodzaju zabiegów przed wybraniem konkretnego miejsca. To w dużej mierze od doświadczenia lekarza zależy zadowolenie z efektów.

Artykuł powstał we współpracy Gabinetem Chirurgii Plastycznej dr Raczkowska z Krakowa.

Komentarze