Co warto wiedzieć o depilacji laserowej przed zabiegiem

Depilacja laserowaNiechciane włosy potrafią być prawdziwą zmorą zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Regularne usuwanie ich poprzez golenie, depilację woskiem, czy przy pomocy depilatora potrafi być jednocześnie bolesne i frustrujące, a na dodatek trzeba ten proces regularnie powtarzać. Dla jednych jest to tylko pomniejsza denerwująca rzecz, dla innych może to prowadzić do poważnych problemów z akceptacją własnego ciała. Depilacja laserowa (właściwie epilacja - trwałe usuwanie włosów) staje się coraz popularniejszą opcją dla osób, które chcą się pozbyć włosów z jakiegokolwiek miejsca na swoim ciele na stałe.

Jak to działa?

Epilacja laserowa polega na ekspozycji włosów na pulsacyjne światło laserowe dostosowane do ich zabarwienia i ilości melaniny. Światło lasera jest w ten sposób pochłaniane przez włos, co prowadzi do jego usunięcia i trwałego uszkodzenia mieszka włosowego, dzięki czemu możemy mieć pewność, że nie wyrosną następne włosy, co odróżnia ten zabieg od, na przykład depilacji IPL często mylonej z depilacją laserową.

Jeśli walczymy z niechcianymi włoskami goleniem lub depilacją, scenariusz ten może wydać się zbyt piękny, żeby był prawdziwy; rzeczywiście, epilacja laserowa nie usunie nam niechcianego owłosienia, jak za machnięciem magicznej różdżki. Przede wszystkim w każdym wypadku należy powtórzyć zabieg minimum 4 razy, aby mieć efekt trwałego usunięcia większości włosów w danym miejscu. Jeśli oczekujemy trwałego efektu absolutnie gładkiej skóry, 6 zabiegów to będzie minimum - a to tylko opcja, jeśli mamy dużo szczęścia. Ponadto efekty zależą od kontrastu koloru naszych włosów i skóry, najlepsze efekty możemy zauważyć przy jasnej skórze i ciemnych włosach - dzięki ciemnemu zabarwieniu włosy pochłaniają najwięcej energii, co sprawia że mogą być w wydajny sposób usunięte, a jasna skóra odbija laserowe światło, dodatkowo zapobiegając jakimkolwiek poparzeniom. W nowocześniejszych systemach laserowych można jednak osiągnąć podobny efekt przy innym kolorycie włosów i skóry dzięki możliwości odpowiedniego dostosowania długości fal.

Czy jest to bolesne?

Definitywna odpowiedź na pytanie w przypadku depilacji laserem i jakiegokolwiek innego zabiegu jest niemożliwa. Wszyscy naukowcy, którzy próbowali stworzyć uniwersalną skalę bólu, dawno się poddali, odkrywając, że nie jest to możliwe. Szczególnie potwierdzają to opinie o zabiegach epilacji laserowej. Dla jednej osoby będzie to bolesne doświadczenie, dla innej "muśnięcie piórkiem" Jedyne co jest pewne to fakt, że jedne miejsca są na ogół bardziej bolesne od innych - szczególnie złą sławą w tym wypadku cieszy się depilacja bikini, chociaż są kobiety, które zarzekają się, że zabieg ten nie jest w ogóle bolesny, znajdują się one w zdecydowanej mniejszości. Nie trzeba jednak aż tak bać się bólu, ponieważ w przytłaczającej większości, jego poziom drastycznie spada po zakończeniu zabiegu i schodzi do 0 po upływie doby. Pamiętajmy również, że specjaliści medycyny estetycznej robią wszystko, aby zabieg był jak najmniej bolesny. Nowoczesne urządzenia do epilacji laserowej mają wydajne systemy chłodzenia skóry, aby zminimalizować dyskomfort spowodowany przez laser, i po zabiegu, jeśli czujemy taką potrzebę, możemy użyć chłodzących maści znacznie uśmierzających ból.

Podsumowując, depilacja laserowa nie jest cudownym narzędziem do błyskawicznego i trwałego usunięcia całego niechcianego owłosienia, jest to jednak jedne z większych osiągnięć medycyny estetycznej, docenione przez wszystkich, którzy przed epilacją musieli uporać się z włosami klasycznymi metodami. Ponadto technologia ta jest stale usprawniana, dążąc do najbardziej efektywnych zabiegów przy minimalizacji podrażnień.

Komentarze