Co kwitnie w maju? Uczyń dom wolnym od alergenów

Dom wolny od alergenówMaj jest jednym z ulubionych miesięcy Polaków, gdyż zazwyczaj przynosi ze sobą słoneczną pogodę i pozwala w pełni cieszyć się wiosną. Niestety, jest to jednocześnie jeden z najtrudniejszych miesięcy dla osób uczulonych na pyłki roślinne, gdyż stężenie alergenów w maju osiąga wyjątkowo wysokie poziomy.

Kalendarz pylenia roślin w maju

Na maj przypada okres kwitnienia wielu roślin, lecz nie wszystkie z nich stanowią dla alergików takie samo zagrożenie. Poniższa lista obejmuje najpopularniejsze alergeny.

Rośliny pylące

Rośliny pylące w maju, www.homespot.pl

Brzoza

Drzewa są najwcześniej kwitnącymi roślinami, dlatego w maju osoby uczulone na alergeny niektórych z nich mogą już odetchnąć z ulgą. Jednak w chłodniejszych częściach kraju w powietrzu nadal obecne są pyłki pewnych gatunków, w tym brzozy, będącej jednym z najsilniejszych alergenów.

Buk

Podobnym terminem kwitnienia charakteryzuje się buk. To rzadki alergen, ale ze względu na częstą obecność tego drzewa w parkach, alergia na nie bywa uciążliwa.

Topola

W maju w większości Polski trwa też kwitnienie topoli. Dobrą informacją jest to, że pyłek tego drzewa – podobnie jak buku – stanowi znacznie mniejsze zagrożenie dla alergików niż brzoza.

Dąb

Kolejnym drzewem, mogącym wywoływać reakcje alergiczne jest dąb. Alergenem są zarówno pyłki dębu szypułkowego, jak i kwitnącego około dwóch tygodni później dębu bezszypułkowego.

Trawy

Maj to jednocześnie miesiąc, w którym wysokie stężenie osiągają pyłki traw, zaliczane do grupy najpopularniejszych alergenów wziewnych. Na liście najczęściej uczulających gatunków znajdują się kupkówka pospolita, kostrzewa czerwona, mietlica pospolita i tymotka łąkowa.

Babka

W tym samym czasie w powietrzu pojawiają się pyłki babki, której okres kwitnienia jest dość długi, ponieważ trwa aż do końca września.

Szczaw

Na liście roślin kwitnących w maju znajduje się również szczaw. Alergia na jego pyłek nie jest szczególnie częsta, lecz na terenach podmiejskich stężenie tego alergenu osiąga niekiedy wysokie poziomy.

Pokrzywa

Pokrzywa również nie jest popularnym alergenem, ale to właśnie w maju osoby uczulone na jej pyłek mogą zacząć odczuwać nieprzyjemne dolegliwości, zwłaszcza jeśli mieszkają w cieplejszych regionach Polski, gdzie ilość pyłku pokrzywy jest w tym czasie najwyższa.

Cladosporium i alternaria

Grzyby cladosporium i alternaria to grzyby, które trafiają do organizmu zarówno drogą oddechową, jak i pokarmową. Rozwijają się w środku budynku oraz na zewnątrz, wywołując objawy uczuleniowe od wczesnej wiosny do później jesieni.

Jak oczyścić dom z alergenów roślinnych?

Pyłki roślinne są małe i lekkie, dlatego rozprzestrzeniają się na duże obszary, szczególnie w wietrzne dni. Wraz ze świeżym powietrzem napływają do domów i mieszkań, wywołując u alergików takie objawy jak kichanie, katar, pieczenie i łzawienie oczu. W sezonie pylenia zapobieganie przenikaniu alergenów roślinnych do wnętrza budynku jest wręcz niemożliwe. Najlepszą formą ochrony przed pyłkiem jest oczyszczacz powietrza wyposażony w filtr HEPA, których szeroki wybór zapewnia sklep Homespot.pl.

Podczas wyboru oczyszczacza dla alergika należy mieć na uwadze nie tylko rodzaj wykorzystywanych przez urządzenie technologii filtracyjnych, lecz także inne parametry, a zwłaszcza wydajność. Jeśli będzie ona zbyt niska w stosunku do powierzchni pomieszczenia, to efekt oczyszczania nie będzie w pełni satysfakcjonujący lub urządzenie będzie często pracować na wysokich obrotach, które generują wysoki hałas. W przypadku pokoju o powierzchni 25 m² wydajność oczyszczacza powietrza dla alergika wyrażona w CADR nie może być niższa 200 m³/h.

Ocena: 5.0

Komentarze

Daria
A ja cały kalendarz pyleń mam w aplikacji Apsik i jak zbliżał się czas pylenia brzozy to dostałam alert na telefon i poszłam do lekarza receptę zanim alergia mnie rozłożyła. Bardzo pomocna i darmowa apka.