Armatura sanitarna w nowoczesnej łazience

Armatura sanitarnaŁazienka w nowoczesnym stylu to nie tylko odpowiednio dobrane kafelki, modne płyty betonowe czy marmurowe blaty. Dużą rolę odgrywają również elementy, którym często nie przypisujemy funkcji estetycznej, lecz jedynie użytkową - jedynym warunkiem jest to, by pasowały do pozostałych sprzętów. Tymczasem takie urządzenia, jak armatura łazienkowa, stanowią istotną część wystroju wnętrza. Warto zatem zwrócić szczególną uwagę, na to, jakie baterie wybieramy i w jakie funkcje powinny być wyposażone.

Jaki rodzaj baterii wybrać?

Na rynku dostępnych jest obecnie mnóstwo rozmaitych modeli baterii umywalkowych, wannowych czy natryskowych, ale najbardziej podstawowym rozróżnieniem jest podział armatury sanitarnej ze względu na sposób montażu. Najpopularniejsze, najtańsze i najłatwiejsze w montażu, są baterie stojące, zwane też sztorcowymi. Zazwyczaj przymocowuje się je bezpośrednio do umywalki lub wanny, dlatego decydując się na taką baterię, trzeba także dopasować odpowiednią ceramikę, z otworem do umieszczenia baterii.

Drugi typ to bateria naścienna, mocowana do ściany nad wanną, umywalką lub w kabinie prysznicowej. W tym przypadku sprawa jest już nieco bardziej skomplikowana, ponieważ musimy dużo wcześniej zaplanować montaż, by przygotować otwory na przewody w ścianie.

Bateria podtynkowa to najbardziej minimalistyczna i nowoczesna wersja. Większość jej elementów jest - jak sama nazwa wskazuje - schowana w ścianie, zaś widoczna jest tylko wylewka i uchwyt lub kurki. Tego typu modele są już bardziej kosztowne, ale dla miłośników luksusowego minimalizmu to prawdziwa gratka.

Wybierając armaturę, trzeba również zwrócić uwagę na długość wylewki, zwłaszcza w przypadku baterii naściennych, a także wówczas, gdy decydujemy się np. na wolnostojącą misę umywalkową nablatową połączoną z baterią sztorcową.

Kolejnym aspektem są materiały, z jakich została wykonana armatura sanitarna. W nowoczesnej łazience najlepiej sprawdzą się baterie chromowane i niklowane. Ciekawą opcją jest również bateria szklana lub mosiężna.

Kanciaste czy opływowe?

Do wnętrz zaprojektowanych w nowoczesnym stylu często wybierane są baterie o ostrych krawędziach, które niekiedy nadają wnętrzu nieco futurystyczny klimat. Jednak taki kształt sprawia, że armatura może być nieco trudniejsza w czyszczeniu niż opływowe, gładkie modele.

Bardziej eko, czyli trend oszczędzania

Dobrej jakości armatura łazienkowa może pomóc również w oszczędzaniu wody. Perlator jest już właściwie standardem. Jeżeli zależy nam na większej skuteczności, można wybrać baterię z ekoblokadą. Spore znaczenie ma również to, czy wybierzemy baterię z oddzielnymi kurkami do ciepłej i zimnej wody, czy z jednym uchwytem i mieszadłem - ten drugi model jest znacznie bardziej oszczędny. Rosnącą popularnością cieszą się także baterie termostatyczne, dostępne np. na PlusOutlet.pl. Termostat gwarantuje nam stałą temperaturę wody, którą samodzielnie ustawimy, dzięki czemu po odkręceniu kranu nie musimy jej regulować - w ten sposób można zaoszczędzić nawet ok. 40% zużywanej wody. Takie rozwiązanie jest zatem nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne - warto pamiętać, że inwestycja w wysokiej jakości armaturę szybko nam się zwróci w postaci niższych rachunków.

Ocena: 5.0

Komentarze